Angkor Wat je největší náboženský komplex na světě, symbol Kambodži a ukázkový příklad Khmérské architektury. Chrám Angkor je pouze jeden z mnoha chrámů a jiných náboženských staveb v celém areálu, kde jich jsou desítky a pouhé krátké nahlédnutí na všechny místa by vyžadovalo několik dní. Jedná se o jedno z nejvíce navštěvovaných míst na světě. První chrámy byly budovány jako hinduistické a později jako buddhistické. Většina je postavena z pískovce, některé také z cihel.
Angkor Wat se nachází 6km od města Siem Reap, kde jsou všichni turisté ubytovaní a vyrážejí k chrámům včasně ráno nejčastěji pronajatým tuk-tukem s řidičem. My se rozhodli pro druhou variantu, kterou bylo pronajmutí si jízdních kol.
Dne 6.12.2019 jsme před pátou hodinou ranní nasedli na kola a vydali se ještě za tmy k 5 km vzdálenému areálu. Před svítáním jsme dorazili k Angkor Watu, kde už byl patrný ruch, nebyli jsme jediní, kdo si přivstal a chtěl vidět východ slunce nad Angkor Watem. Angkor Wat je oproti ostatním chrámům zvláštní tím, že je orientován na západ, tudíž lze krásně pozorovat východ slunce přímo nad chrámem. Chrám je z 12. století, je nejvíce zachovalým ze všech a působí majestátně. Uvnitř chrámu se nachází mnoho reliéfů s vyobrazením devátů, jedná se o polonahé ženské postavy zachycené při různých činnostech, jsou analogií andělíčků v křesťanství.
Celý chrámový komplex je rozdělen na tzv. malý a velký okruh, my se rozhodli prozkoumat převážně malý okruh, na kterém je okolo deseti chrámů a měří cca. 20 km (cestu z města nepočítaje), což bylo i tak vydatné pro návštěvu na kole, přesto že teploty na podzim a v zimě v období sucha jsou pouze v rozmezí 25 – 30°C. Všichni průvodci a řidiči vozí návštěvníky po směru hodinových ručiček, my to zkusili pro změnu proti v naději, že se vyhneme hlavní vlně lidí.
Druhým námi navštíveným chrámem byl Banteay Kdei, jedná se o menší chrám, který byl převážně ponechán ve stavu tak jak byl objeven, tudíž zde bylo mnoho pobořených stěn a popadaných balvanů, místo působilo více mysticky a téměř zde nikdo nebyl, proto si ho Evička oblíbila.
Ta Prohm byl další chrám, který se proslavil ve filmu Tomb Raider, kde Angelina Jolie v roli Lary Craft prochází hrobkou v džungli. Tento chrám byl z části opravený, z části rozbořený a ve fázi oprav. Typický zde byla bujná vegetace, liány a mohutné a vysoké stromy, které často prorůstaly zdmi samotného chrámu. Jednalo se převážně o stromy Tetrameles, které dorůstají až do výšky 45m.
Ta Keo byl další zastávkou jen několik set metrů vzdálenou od předchozího chrámu. Byl typický svým vzhledem, připomínající spíše pyramidu. Po vystoupání po prudkých schodech byl ze shora výhled spíše na okolní stromy, než do vzdálenějšího okolí, chrám byl téměř bez ozdobné dekorace, přesto se mi líbil, díky své stavbě do výšky.
Odpoledne jsem si sám zajel k chrámu Preah Khan, který je více na sever již na tzv. velkém okruhu, cestu jsem si zkrátil nezpevněnou cestou a poté malou pěšinkou džunglí, díky čemuž jsem přijel k chrámu od jihu a vstoupil branou, kde nikdo nebyl, díky tomu jsem téměř nikoho uvnitř nepotkal. Jednalo se o více rozbořený chrám zanechaný ve svém původním stavu.
Koncem dne jsme navštívili chrám Baphuon, tak jako Ta Keo byl postavený do výšky, proto jsem si nemohl nechat ujít výstup nahoru. V okolí byl příjemný park, kde běhali malé opice.
Angkor Thom byl naší předposlední zastávkou, který je dobře rozeznatelný od ostatních chrámů, zdobí jej 54 kamenných věžiček s obličeji, které jsou ze všech čtyř stran, celkem 216 obličejů, o tom komu tvář patří se vedou diskuze. Tento chrám se nám velmi líbil.
Celý den jsme zakončili na chrámu Phnom Bakheng, jedná se o nejstarší chrém v areálu, který byl vystavě do výšky. Je velmi oblíbený pro pozorování západu slunce, ze shora je výhled do okolí. Nahoru pouštějí pouze 300 lidí a k večeru je zde velký nápor lidí. Strávili jsme téměř hodinu ve frontě, ale nakonec 5 minut před západem slunce se na nás usmálo štěstí a pustili nás nahoru.
Byl to velmi výživný a dlouhý den, který jsme zahájili za tmy v sedle kola a stejně tak se po soumraku vrátili zpět na hotel. Někde bylo více turistů, někde zase méně, nelze to příliš předem předvídat. Moc se nám návštěva celého arecheologického parku Angkor Wat líbila a určitě stálo za to, vážit sem cestu. Zakoupili jsme si pouze jednodenní vstupenku, příště bychom byli moudřejší a koupili si třídenní vstup, i kdybychom měli využít třeba jen dva dny. Bylo by to méně hektické. Některé české zájezdy do Kambodži nabízejí dokonce ve svém programu návštěvu Angkor Watu v jeden den i s přejezdem do hlavního města, přitom jen cesta zabere půl dne, pochybujeme, že tito návštěvníci něco uvidí, kromě malé zastávky pouze v hlavním Angkor Watu, natož stihnout načerpat atmosféru tohoto místa.
Evičce to nedalo a nakonec si o několik dní později zakoupila ještě jeden jednodenní vstup, navštívila opět na kole ve větším poklidu Angkor Wat, kde kupodivu tentokrát na svítání téměř vůbec nikdo nebyl, poté Angkor Thom a nakonec si zajela s tuk-tukem k 30 km vzdálenému chrámu Banteay Srei. Je to malý chrám z červeného pískovce se spoustou zachovalých rytin. Pochází z 10. století.
Užitečné tipy a doporučení:
půjčení motorek:
V Siem Reap je již po několikáté zakázáno půjčovat motorky a skútry turistům, jedná se o lobbing místních řidičů tuk-tuků. Na několika místech si lze motorku zapůjčit, ale do chrámového komplexu je na nich vstup zakázán, navíc riskujete, že vám ji policista zabaví.
Někteří turisté si půjčují v centru elektrické skútry, které jsou povolené, je to spíše malinkatý moped a má omezený dojezd na baterku – cca. 30km.
půjčení jízdních kol:
Kola si lze půjčit v centru nebo v jednotlivých hotelech a hostelech. Ceny městských kol se pohybují mezi 2-3 $, novější horská kola jsou za 4-5 $. Celý Angkor Wat je na rovině, proto nám přišlo dostačující městské kolo, které má navíc na řidítkách košík, kam si lze uložit dostatek vody a svačinu. Ke kolům se dává také zámek nebo řetěz k uzamčení kol.
Ubytování:
vystřídali jsme několik míst, níže je jejich výčet s naším názorem.
Garden Village Guesthouse & Pool Bar – hostel nedaleko centra. Je zde čistý bazén s křesílky a non-stop bar. Byli jsme zde 2 noci ve sdíleném pokoji za 3 $ na osobu na noc. Zahrada s bazénem je moc příjemná, bohužel měli vyprodané soukromé bungalovy poblíž bazénu.
Cheata Inn – hotel s bazénem a restaurací v klidné ulici, pokoj za 11 $ včetně snídaně. Nachází se kousek za řekou, opět cca. 10 min od centra, kde je večerní trh a tzv. „Pub street“ – ulice se spoustou barů a restaurací.
Kraslava boutique hotel – jedná se o rodinný penzion/hotel, který si nově pronajal mladý lotyšský pár, je zde bazén, dobrá snídaně v ceně, ceny pokojů začínají od 17 $, hlavní výhodou je poloha, která je na severu města, pouze 5 km od Angkor Watu, tudíž ideální výchozí bod pro návštěvu chrámů na kolech. Po pár dnech jsme zaznamenali nějaké nedostatky služeb, bylo vidět, že opravdu začínají a my byli jedni z prvních hostů, třeba se jim povede dobře. Kola si lze zprostředkovaně pronajmout přímo na hotelu.
Návštěva chrámového komplexu Angkor Wat:
K dispozici jsou 1 denní, 3denní a týdenní vstupenky, které se prodávají na jiné adrese, než je samotný komplex. V případě návštěvy s řidičem vás tam ráno zaveze. Pokud pojedete na kolech, doporučuji zajet si pro vstupenky navečer den předem, lze je koupit od 17:00 do 17:30 hod.
Tuk-tuk doprava po městě:
Tuk-tuky zde mají monopol, pokud nesmlouváte, natáhnou vás. Nejlepší je nainstalovat si do mobilu aplikaci PassApp Taxi nebo Grab, kde jsou ceny fixní a nejnižší. Můžete si objednat khmérský tuk-tuk, což je motorka se zapřaženým kočárem až pro 4 lidi, nebo rikšu – malá trojkolka pro 2-3 lidi.
Ceny podle aplikace byly myslím zhruba: 0,75 $ nástupní poplatek + 0,25 $ za kilometr.
Mobilní SIM karta:
zakoupili jsme si SIM karty od operátora Smart přímo na jejich prodejně, má největší pokrytí 4G sítí v zemi. Budou vám nabízet turistický předplacený tarif s 80 GB dat, ale bohatě stačí balíček 4GB za 6 $, navíc jsem dostal nějaký bonus navíc v podobě dalších několika GB. Pozor – simkartu je potřeba zaregistrovat, jinak po týdnu přestane fungovat, proto je lepší koupit ji přímo v obchodě mobilního operátora, který to provede za vás.
Další možností co navštívit v okolí:
Plovoucí vesnice zhruba 15 km na jih od města, odvoz nabízejí tuk-tuky. Nebyli jsme, plovoucí vesnici jsme už viděli ve Vietnamu v zátoce Ha Long Bay.
Autobusová spojení ze Siem Reap:
Nejjednodušší je zeptat se na hotelu/hostelu, kde si účtují několik $ přirážku. My jsme si vyhledali spoj do Phnom Phenu online na https://bookmebus.com/ a usmlouvali poté jízdenku za stejnou cenu jako na internetu (7 $) na autobusovém nádraží. Jeli jsme postarším, ale pohodlným dálkovým autobusem. Hotelová cena mikrobusem byla 12 $.
Ze Siem Reap vede také přímá autobusová linka z/do Thajska, nebo do Laosu. My takto přijeli z Pakse z Laosu (jednalo se o 3 přestupy a celodenní cestu přes 12 hod jízdy ne příliš pohodlnými menšími dodávkami pro 12-15 lidí).